Devler Arenasından Kapanma Noktasına! Bursaspor’un Hazin Öyküsünü Mutlaka Okumalısınız

Geçtiğimiz günlerde Bursaspor Kulübü Başkanı Recep Günay’ın açıklaması, Türkiye’de futbol camiasında hüzün ve şaşkınlıkla karşılandı. Bursaspor’un kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi Günay. 

Bu hiç kuşkusuz Türk futbolunda bir dönemin kapanması demekti. Zira Bursaspor, 2010 yılında Süper Lig şampiyonu olmuş, ertesi sene Türkiye’yi şampiyonlar liginde temsil etmiş dev bir camiaydı.

Öyleyse gelin, Yeşil Timsahlar’ın 13 yıl gibi kısa bir sürede bu noktaya nasıl geldiğini birlikte anımsayalım.

Çok değil sadece 13 sene önce bir rüyayı yaşamıştı Bursa şehri. Üç büyük İstanbul kulübü ve Trabzonspor’un ardından Türkiye’nin en üst düzey futbol liginde şampiyon olan beşinci takım olmayı başarmışlardı.

Ne yazık ki bu büyük zafer, Bursaspor için sonun başlangıcı oldu.

Üst üste alt liglere düşen kulüp en sonunda kapanma tehlikesiyle karşı karşı karşıya kaldı.

Peki bu büyük camia bu noktaya nasıl geldi?

Bursaspor’un hikayesi büyük dersler içeriyor.

Bir dönem Süper Lig’de fırtınalar estiren Bursa ekibi, bugünlerde TFF 2. Lig’de kümede kalma savaşı veriyor. Kulüp başkanı açık ve net konuştu: “önümüzdeki evraklara göre neden kulübün kapanmak istediği ortada. Bursaspor’un yaşama şansı sıfır.”

Bursaspor, büyük bir çöküş yaşayarak 13 senede iki lig birden düştü. Düşmekle kalmadı, borçlarından dolayı lisans alamadı. 

1963 yılında Akınspor, Acar İdman Yurdu, Demirçelikspor, İstiklalspor ve Pınarspor ‘un birleşmesiyle Bursa’nın en büyük temsilcisi olarak doğdu Bursaspor. Armasındaki beş yıldız, beş kurucu amatör kulübü temsil ediyordu.

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birinin en büyük temsilcisi olarak profesyonel liglerde boy göstermeye başladı.

Beyazını Uludağ’ın karından yeşilini Bursa ovasından alan bu güzide camia, çok uzun yıllar Türkiye’nin en üst düzey liginin başaltı takımlarından birisi olarak mücadele etti. Her daim ligin güçlü takımlarından birisi olmayı başaran Bursaspor, 1990’lı yıllarda da Avrupa Kupalarında başarılı sonuçlar elde etti. Ancak asıl zirvesine 2010 yılında çıktı.

2009-2010 sezonunda Ertuğrul Sağlam yönetiminde Süper Lig’i lider tamamlayarak şampiyonluğa ulaşan 5. takım oldu Bursaspor.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un ardından ülkenin beşinci büyüğü olan Bursaspor, sonraki sezon Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde temsil etme hakkına sahip oldu.  

Şehir ve kulüp için bunun anlamı çok büyüktü. Dünya devleri Bursa’ya gelerek dünya futbolunun en üst düzey arenasında Bursaspor ile karşılaşacaktı.   Bursaspor, Türkiye’nin en üst düzey takımı konumuna geldi.

Şampiyonlar Ligi Kura çekimi sonrası Manchester United, Valencia ve Glasgow Rangers ile aynı gruba düşen Bursaspor, Şampiyonlar Ligi ilk maçında kendi evinde Valencia’yı ağırladı.

‘Yeşil Beyaz Topraklara Hoş Geldiniz’ diyordu spiker… Bursaspor’un 14 Eylül 2010 yılında Valencia ile oynadığı Şampiyonlar Ligi grup maçı öncesi.

Şehir yeşil beyaza bürünmüş bir bayram yeriydi. 

Bursaspor o sene tarihinin en olağanüstü yılını geçirdi.

Bursaspor, Rüyalar Tiyatrosu olarak bilinen Old Trafford’da Manchester United gibi bir dev ile karşılaştı. Bu büyük kulübü kendi evinde de ağırladı.

Bursaspor’un ilk şampiyonlar ligi deneyimi başarılı olamamıştı ama asıl çöküş süreci bu değildi.

2019 yılında Süper Lig’den Birinci Lig’e düşen Bursaspor taraftarları çok büyük bir üzüntü yaşadı. Ancak çöküş bununla sınırlı kalmayacaktı.

Kulüpte bir türlü işler rayına oturmuyordu. 

Yabancı futbolculara ödenemeyen borçlar yüzünden kulüp ceza üstüne ceza aldı. Finansal olarak daha da kötü duruma sürüklendi.

Türkiye profesyonel liglerinin en borçlu beş takımından birisi olan Timsahlar, kulübü şampiyon yapan Recep Yazıcı’nın 2013 yılında vefat etmesi sonrası kurumsal kimliğini sürdürmekte zorlandı.

2019 yılında düştüğü birinci ligde bir senede tam dört yönetimin değişmesiyle istikrarsızlık yaşadı.

Kulübün başına hangi yönetim gelirse gelsin, borçlarla ve var olan sorunlarla baş edemiyordu. 

Yönetimsel sorunların üstüne teknik sorunlar da eklenince, takım bir türlü beklenen başarıyı yakalayamadı. Üstelik kulübün borcu da arttıkça arttı.

2022-2023 sezonunu Türkiye İkinci Ligi’nde düşme hattının sadece iki basamak üstünde tamamlayan Bursaspor, bir puanla ligde kalmayı başardı.

Türkiye’nin nüfus olarak kalabalık şehirlerinden olan Bursa’da, Bursaspor’a tüm yaşananlara rağmen büyük bir sevgi var. Kulübün tarihi ve taraftarlarıyla ayağa kalkıp ait olduğu seviyelere yeniden çıkması için umutlu olan büyük kitleler var. Bunun için kulübe sahip çıkacak ve istikrarlı bir kurumsal yapıyı oluşturacak yönetim gerekiyor.

Ancak gelin görün ki son gelinen nokta pek umut verici değil. 

60 yıllık çınar Bursaspor, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Mevcut Başkan Recep Günay, ellerinden geleni yaptıklarını ama imkanlarının kulübü ayakta tutmak için yeterli olmadığını söyledi.

Var olan borçlardan dolayı TFF’nin de kulübe puan silme cezası verme ihtimali bulunuyor. 

Bakalım önümüzdeki süreçte Bursaspor bu girdaptan çıkıp eski günlerine kavuşabilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x