Hepsiburada üçüncü çeyrekte yüzde 126 büyüdü

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi 2023 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %126 oranında artarak 24,3 milyar TL’ye ulaştı.

Müşterilerin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi 2022’in üçüncü çeyreğine göre %55 artış kaydederek 27 milyona yükseldi. Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan çeyrekte aktif müşteri sayısı 12 milyon olurken, müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise yıllık %59 artarak 8,6’ya çıktı.

101 bin satıcıyla 210 milyonluk geniş bir ürün yelpazesi

Hepsiburada’nın platformdaki aktif satıcı sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre %7 artışla 101,1 bine yükseldi. Hepsiburada platformunda satılan toplam ürün sayısını 30 Eylül 2023 itibarıyla %45 artışla 210,6 milyona çıkararak ürün yelpazesini güçlendirdi. Öte yandan Hepsiburada’nın toplam satışları içinde pazaryerinin payı üçüncü çeyrekte %66 olarak gerçekleşti.

Hepsipay’den müşterilere en kolay dolan cüzdan, iş ortaklarına ödeme geçidi çözümü

Hepsiburada’nın Türkiye’de perakende sektörü oyuncularına e-ticaret için çözümler sunma stratejisinin önemli bir ayağını oluşturan Hepsipay ödeme geçidi çözümleri sunduğu iş ortaklarının sayısını genişletti.

Hepsiburada’nın platform cüzdanı olarak hayata geçirilen, artık platform dışında da müşterilerine mağazalarda ve online alışverişlerinde ödeme imkanı sunan Hepsipay 2023 yılın 3. çeyreğinin sonu itibarıyla 13,2 milyon kullanıcıya ulaştı. Hepsiburada’nın müşterilerine alım gücünü artıran çözümler sunma hedefi çerçevesinde öne çıkan Hepsiburada Limiti uygulaması 245 bin müşteri tarafından kullanıldı.

Mayıs 2023’te hizmete giren Hepsipay’in ön ödemeli kart kullanıcı sayısı ise Kasım sonu itibarıyla 708 bine ulaştı. Hepsipay “en kolay cüzdan” uygulaması ile banka iş birlikleri sayesinde müşterilerine kendilerine uygun taksitlendirme çözümleriyle cüzdanlarını doldurup bakiyelerini kullanmaya başlama olanağı sundu.

HepsiJET dış müşteri tabanını da genişleterek coğrafi yayılımını her geçen gün artırıyor

Hepsiburada platformu haricinde farklı marka ve işletmelere de taşımacılık ve kargo hizmeti sağlayan HepsiJET, üçüncü çeyrekte Hepsiburada satıcılı siparişlerin %82’sini Türkiye’nin dört bir yanına ertesi gün teslim etti.

3. çeyrekte dahili anket sonuçlarına göre 86,2 NPS (Net Tavsiye Skoruna) ulaşan HepsiJET; beyaz eşya, mobilya gibi büyük hacimli ürünlerin teslimatını sağlayan HepsiJET XL hizmeti ile de farklılaşmaya devam ediyor. HepsiJET bugün Türkiye’de ve dünyada önde gelen perakende markaları da dâhil olmak üzere yaklaşık 1.800 dış müşteriye hizmet veriyor.

Enflasyondan Arındırılmış Toplam Satış Hacmi 25,7 milyar TL oldu

Hepsiburada, ayrıca Türkiye’yi dünya teknoloji borsası Nasdaq’da temsil eden ilk ve tek Türk şirketi olarak, uluslararası finansal raporlama standartları ile uyum çerçevesinde 3. çeyrek verilerini geçen çeyrekte de olduğu gibi enflasyon etkisinden arındırarak da açıkladı. Hepsiburada’nın 2023 yılının 3. çeyreğinde enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi geçen yılın aynı çeyreğine göre %45,1 artarak 25,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Tahmini aşan büyüme performansı

Bir önceki çeyrekte yılın 3. çeyreği için toplam satış hacmi büyümesi tahminini %110 civarında duyuran Hepsiburada, bu tahminini 1 aşarak 2023’ün dördüncü çeyreğinde, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla %93 ila %95 oranında bir büyüme beklediğini açıkladı.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin: Hepsiburada olarak, müşterilerimize üstün bir deneyim sunuyor; perakendecilere e-ticaret için anahtar teslim çözümler sağlıyoruz.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Stratejik önceliklerimize bağlılığımız sayesinde güçlü bir üç aylık performans elde ettik. Yılın üçüncü çeyreğinde “Hepsiburada Sözü” diyerek sunduğumuz ertesi gün teslimat güvencesi, orijinal ürün, kolay iade gibi hizmetler sonucunda müşteri tabanımızı büyütürken sipariş sıklığını da artırdık. Sadakat programımız Hepsiburada Premium ile 2 milyon üyeye ulaştık.

2023 yılı için önemli önceliklerimizden biri de iş ortaklarımıza sunduğumuz çözümlerimizle büyümekti. Kabiliyetlerimizle ticareti dijitalleştirmek, sahip olduğumuz bu deneyimi ve teknolojileri perakendecilerle paylaşarak onları büyütmek konusunda iddialıyız. Bu çerçevede HepsiAd ile iş ortaklarımıza yeni nesil reklam çözümleri sunuyoruz. HepsiJET ile lojistik hizmet verdiğimiz işletme sayısını geçen yılın aynı çeyreğine göre ikiye katlarken fintek çözümümüz olan Hepsipay de birbirinden farklı yenilikçi ödeme çözümleriyle e-ticaret ve perakende oyuncularının en büyük çözüm ortağı oluyor.

Rekorlarla dolu bir Efsane Kasım’ı daha geride bırakırken, dördüncü çeyrekte de güçlü ve karlı bir büyüme bekliyoruz. Hedeflerimizin peşinde koşarken, Türkiye’nin e-ticaret ekosisteminde çıtayı yükseltmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu başarılarımıza destek olan tüm Hepsiburada ailesine, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x