Antalya’da denizle buluşan yavru caretta sayısı iki kat arttı

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesindeki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının Antalya’da denize ulaşan yavru sayısında iki kata yakın artış yaşandı.

Patara (Kaş), Demre, Mavikent (Kumluca), Çıralı (Kemer), Belek (Serik), Sorgun ve Kızılot (Manavgat), Demirtaş (Alanya), Gazipaşa’da bu yıl toplam 297 bin 334 yavru caretta caretta denize ulaştı. 2022 yılında denize ulaşan yavru sayısı 171 bin olarak belirlenmişti.

KORUMA ÇALIŞMALARI ETKİLİ OLDU

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6. Bölge Müdürlüğü Antalya Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Antalya’da 2009/10 sayılı genelgeye tabi olarak Patara, Demre, Kumluca, Çıralı, Belek, Sorgun, Kızılot, Demirtaş ve Gazipaşa deniz kaplumbağası yuvalama kumsallarında izleme, koruma, kontrol ve bilgilendirme çalışmalarının, Türkiye’nin de taraf olduğu Bern ve Barselona anlaşmaları gereği yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “2022 yılında denize ulaşan yavru sayısı toplamda 171 bin iken, bu yıl 297 bin 334’e yükseldi. Tahrip edilen yuva sayısı geçen sene 558 olarak belirlenirken, bu sayı 2023 yılında 164’e kadar geriledi” denildi.

Ayrıca kumsalların korunmasında gönüllü görev yapan STK’lar ve kurum personelinin yoğun çabaları ile yavruların denizle buluşmasının başarıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x