Başkan Malkoç’tan Başkan Güney’e ziyaret

Ziyarette Başkan MALKOÇ; dernek olarak kuruldukları Kasım 2022 tarihinden bugüne kadar yaptıkları çalışmaların hem bürokrasi alanında, hem siyasi çevrelerde, hem de sendikalar nezdinde büyük takdir, ilgi ve destekle karşılaştığını belirtti.

Malkoç, Hazine ve Maliye Bakanlığı teşkilatında görev yapan kamu görevlilerine ait özlük haklarının ilk etapta 2012 yılında çıkarılan ve kamuoyunca eşit işe eşit ücret olarak bilinen 666 sayılı KHK ile diğer tüm kamu çalışanları ile eşitlendiğini, ilerleyen zamanda ise diğer kurum çalışanlarına verilen mesai, giyecek yardımı, çeşitli tazminat ödemeleri gibi haklarla negatif anlamda ayrıştırıldığını ifade ederek pek çok anlamda yanlışlar içeren “eşit işe eşit ücret” uygulamasının mağduriyetler doğurduğunun altını çizdi.
Osman Malkoç, Hazine ve Maliye Bakanlığı personelinin diğer hiçbir kurum çalışanı ile eşit iş yapmadığını, ifa ettikleri işin doğası gereği ayni, nakdi, idari ve cezai sorumluluk ve dahi risklerinin diğer tüm kurum çalışanlarından bariz şekilde fazla olduğunu belirterek, vergi dahil tüm kamu gelirlerini toplama görevini icra eden, kamu harcamalarının hak sahiplerine ödenmesini sağlayan, muhasebe hizmetlerini gerçekleştiren, merkezi yönetim bütçesi uygulama sonuçlarını hazırlayan Maliye çalışanlarının bu görevlerinin özel bir eğitim ve uzmanlık bilgisi gerektirdiğini de belirtti.

DİĞER KURUMLARLA EŞİT İŞ YAPMIYORUZ

Başkan Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Diğer kurum çalışanları ile hiçbir anlamda eşit iş yapmamasına, aksine çok daha fazla iş yoğunluğu ile riskle karşı karşıya bulunmasına rağmen zamanla geride kalan özlük hakları nedeniyle teşkilatımızda büyük bir personel erozyonu yaşanmıştır. Ülke ekonomisinin kilit taşı olan teşkilatımızdan belirttiğim sebeplerle büyük çaplı nitelikli personel kaçışı yaşanmıştır. 

Gelinen bu noktada ülkemiz Mali yapısına çok daha fazla katkı sunabilmemiz için tüm meslek paydaşlarım ile genel yönetim kapsamında mali iş ve işlemlerle görevlendirilen diğer kamu personellerini memnun edecek tek çözüm ancak Mali Hizmetler Sınıfının hak kayıplarını telafi edecek şekilde 657 sayılı Kanunda ihdası ile mümkündür.

MALİ HİZMETLER SINIFI OLUŞTURULMALI

Dilek ve açıklamaların ardından Mali Hizmetler Sınıfı Derneği (MAHİS-DER)  Yönetim Kurulu olarak “Mali Hizmetler Sınıfı’nın ihdasıyla ilgili vermiş oldukları katkı ve desteklerden ötürü Türk Büro-Sen Genel Başkanı Sayın Türkeş GÜNEY’e onurluk (plaket) sunumu yapılarak ziyaret sonlandırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x