Çin hisselerinde keskin satış

Morgan Stanley’in EPFR’nin verilerine dayandırdığı bir raporun göre, küresel fon yöneticileri ekim ayında Çin hisse senetlerinde keskin bir satış gerçekleştirdi.

Rapora göre, Çin ve Hong Kong hisse senetlerinde geçen ay aktif uzun vadeli fonlardan toplam 3,1 milyar dolar net çıkış yaşandı ve bu, art arda üçüncü ayda 3 milyar doları aşan net satış anlamına geliyor.

Gilbert Wong liderliğindeki Morgan Stanley analistleri, “Çıkışlar çoğunlukla Avrupa’da yerleşik fonların başı çektiği bölgesel fonların Çin’den yeniden dengelenmesinden kaynaklanıyor” dedi.

Morgan Stanley’e göre, devam eden çıkışlar, yabancı uzun pozisyonlu yöneticilerin 2018’den bu yana Çin’de en düşük ağırlığa sahip olmalarıyla sonuçlandı.

Raporda, Avrupalı fonların 2020’nin sonlarından bu yana biriktirdikleri varlıkların yaklaşık yarısını elden çıkardığı ve Ekim ayında ABD’de yerleşik fonlardan çıkışların da hızlandığı belirtildi.

Yatırımcılar, özellikle imalat faaliyetlerinin Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daralmasının ardından, Çin’in ekonomik toparlanması konusunda temkinli olmaya devam ediyor.

MSCI Çin gösterge endeksi geçen ay %4,3 düşerken, CSI 300 %3,2 geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x