“Erdoğan’ın partisi” olarak lanse edilen DAVA’ya siyasetçilerden tepki geldi

Bu yaz yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine girme hazırlığı içerisinde olan ve kurucu kadrosunun AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın bağı olmasından dolayı Alman medyası tarafından “Erdoğan’ın partisi” olarak lanse edilen DAVA, gündemden düşmüyor…

Alman Bild gazetesi, bazı Alman siyasetçilerin DAVA’ya tepkili olduğunu aktarırken, “Almanya’daki yeni Türk partisi DAVA ile büyük endişeler var. CSU, partinin incelenmesini istiyor. Ajan olabilecekleri konusunda endişeliler” ifadelerine yer verdi.

Ülkenin önde gelen partilerinden Hıristiyan Sosyal Birliği’nin (CSU) bölge grup başkanı Alexander Dobrindt, Bild gazetesine konuştu.

Dobrindt, “DAVA’nın listesindeki bütün adaylar incelenmeli. İçişleri Bakanı Faeser mutlaka DAVA içinde herhangi bir ajan olmadığının garantisini vermeli ve bunları engellemeli. Faeser, yabancı siyasi amaçlara hizmet eden siyasi partilerin seçime girmesini engellemeli” ifadesini kullandı.

Dobrindt ayrıca son dönemde ülkede gündem olan çift vatandaşlık yasası ile ilgili de konuştu. Alman siyasetçi, “Yeni vatandaşlık yasası ile çifte vatandaşlığa acil durumda dur denmeli” dedi.

GENÇ SİYASETÇİNİN SÖZLERİ GÜNDEM OLDU

Öte yandan DAVA’da yer alan Merve Laçin isimli siyasetçinin de sözleri gündem oldu…

Avrupa seçimlerinde 7. sırada yer alan Laçin, “Madem burada doğdum ve büyüdüm, o halde bu ülkeyi daha da geliştirmek benim görevim, tıpkı 1950’lerde Almanya’ya gelen dedelerim gibi, hocam Erbakan gibi” ifadesini kullandı.

Bild gazetesi, “Bilmeyenler için zararsız gibi görünen bu durum aslında bu kadının radikalliğinin bir kanıtıdır. Çünkü: Genç politikacının hayranlıkla “öğretmeni” olarak övdüğü adam ateşli bir İslamcı ve Yahudi karşıtıydı” yorumunu yaptı.

DÖRT KURUCUSU DA ERDOĞAN’I DESTEKLİYOR

DAVA partisinin dört kurucusu bulunuyor. Bunlar, Hamburg’daki Türk doktor Mustafa Yoldaş. Yoldaş’ın, HAMAS destekçisi olarak Alman İçişleri Bakanlığı’nda kaydının bulunduğu ve 2010 yılına kadar da yasaklanmış olan IHH’nın yöneticiliğini yaptığı biliniyor.

(Fatih Zingal)

İkinci kurucu, Bad Eilsen’den gelen Dr. Ali İhsan Ünlü. Kendisinin, Türkiye’deki Diyanet İşleri’nin Almanya ayağı olan DİTİB’de etkin olduğu belirtiliyor.

(Teyfik Özcan)

Bild am Sonntag , diğer kurucunun de Solingen’den Avukat Fatih Zingal olduğunu belirtti ve AKP’nin Avrupa’daki lobi kuruluşunda bulunduğu yazdı.

(Mustafa Yoldaş)

Partinin lideri ise Teyvik Özcan oldu. Daha önce Almanya’da SPD’li olan Özcan’ın şimdi Erdoğan’ın yanında durduğu belirtiliyor.

(Ali İhsan Ünlü)

Özcan, partisinin gelirlerinin bağışlar ve Almanya’daki sponsorlardan geldiğini belirttiği yazıldı. Partinin sesleneceği kitlenin ise Avrupa’da dışlanan, ayrımcılığa uğrayan, her alanda olumsuz etkilenen göçmen kökenliler olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x