‘Temis, gözünü açtı, gündeme baktı!’

Haydi, olaya mitolojiden başlayalım… Köşemize konuk ettiğimiz Adalet Tanrıçası Temis, Tanrılar Tanrısı Zeus’un kızıdır. Sessiz ve dikkatli gözlemlerle insan oğullarının ve Olimpos’taki tanrıların ilişkilerini izler. Sonradan Roma mitolojisinde de yerini alan öyküye göre asıl sorumluluk ve güç alanı “justitia”, “adalet”tir. Temis adaletsizlikler karşısındaki tavrını o kadar kolay açıklamaz. Öfkelenmez, sesini yükseltmez. Ceza ve uygulamalar kız kardeşi Nemesis’in işidir.
İlk çağdan kalan heykellerinde gözleri açıktır Temis’in. Sonradan yapılan resim ve heykellerinde eline terazi (denge ve adalet) verilmiş. Gözleri de (herkese eşit davranmak, yakınlarını bile görmemek üzere) bağlanmıştır. Bir de keskin kılıç vardır (Kesin karar, son söz için)…
Temis, heykellerinde iki farklı görünüşü ile adaleti temsil eder. Terazi vazgeçilmez malzemedir. Göz bağları ise serbest bırakılmıştır. Bazen bağlı, bazen açık. Nasıl gerekiyorsa öyle!
Biliyorum, şu küçük köşede sizi yordum. O zaman hemen güncele geçelim.
Biliyorsunuz, Galatasaray’ın golcü yıldız futbolcusu Mauro İcardi, Ankara’daki Ankaragücü maçında ev sahibi takım taraftarlarına çirkin ve yanlış bir “gösteri” yaparak “saygısızlık/hakaret” içeren davranışta bulundu. TFF tarafından PFDK’ya sevk edildi. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu üyeleri, 2 ila 5 maç cezayı ön gören 41. Maddeye göre 2 maç men, 39 bin TL para cezasına hükmetti.
O karardan sonra galiba Temis’in göz bağı düştü… O gözlerle Talimat’ın 12. Maddesine uğrayarak “haksız tahrik” indirimi ile ceza süresini 1 maça, para cezasını da 19 bin 500 TL’ye indirdiler.
Karar, Tahkim’e yapılan Galatasaray itirazının da reddedilmesiyle kesinleşti. Antalyaspor maçında uygulandı. İcardi de tribünden inip Türkiye Kupası’nda yarınki çeyrek final maçında Fatih Karagümrük’e, Pazar günü de Süper Lig’deki derbyde Beşiktaş’a karşı oynama hakkını elde etti.
Spor Hukuku’nda uzmanlaşmış dostlarla konuştum. Çoğu, kararın “takdir esasıyla adil biçimde alınmış” olduğunu ümit ettiklerini belirtti. Bir bölüm uzman hukukçu dostumuz da şu yorumu yaptı:
“Bu olayda ve dosyada tartışılacak çok şey var. Savunma ve iddialar uzayabilir. Biz uzatmayalım… Temis, göz bağını indirdi ve gündeme baktı. Hepsi bu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x